DİYABETİ ÖĞRENELİM

Diyabet Eğitiminin Önemi
 
Diyabet gibi kronik hastalıkların başarılı bir şekilde tedavi edilmesi, diyabetli bireyin sağlık ekibi ile işbirliği içerisinde tedavi sürecine aktif katılımı ile sağlanır. Diyabetli birey kendi başına bilinçli bakım kararları verebilmek ve bunları sürdürebilmek, hastalığını etkin biçimde kontrol altına alabilmek için gereksinim duyduğu entelektüel, davranışla ilgili, duygusal, psikososyal ve somut kaynakları sağlamalıdır. Bunu ancak  sağlık çalışanlarından alacağı kendi kendine bakım desteği ile diğer bir ifade ile diyabet eğitimi ile sağlayabilir. Kendi kendine bakım desteği, tüm sağlık çalışanlarınca verilecek uygun bakımla birleştirildiği ve güçlendirildiği zaman en etkili olur.
 
Diyabet eğitimi diyabetli bireylerin diyabeti, diyabetin yaşamları üzerindeki etkilerini ve davranışlarını nasıl değiştireceklerini ayrıntılı bir şekilde kavramalarını sağlar. Ancak, bir seferlik eğitim girişimi diyabeti yaşam boyu takip etmeye yetecek bilgi ve beceriyi kazandırmaz.  Eğitimin sürekliliği ve bilginin güncellenmesi gerekir.
 
Diyabet eğitimi sunan her sağlık çalışanı diyabet eğitimcisidir. Diyabet eğitimciniz bir hemşire, bir diyetisyenler veya bir eczacı olabilir.  Başarılı bir diyabet bakımı için hasta, hastanın ailesi ve sağlık ekibinin işbirliği şarttır. 

 

Diyabetle Güzel Yaşam İçin Diyabet Okulu
 
"Diyabet Okulu" adı verilen 4 günlük özel bir eğitim programı "Kadıköy Diyabet Eğitim Merkezi" ve "Bakırköy Diyabet Eğitim Merkezi" nde devam etmektedir. Diyabet Eğitim Programı şu konu başlıklarını kapsamaktadır:

 1. Diyabetin tanımı ve tipleri
 2. Öğün planlaması
 3. Egzersisiz 
 4. Oral Antidiyabetikler ve insülin tedavisi
 5. Evde izlem
 6. Semptomlar
 7. Akut ve kronik komplikasyonların önlenmesi
 8. Ayak, cilt ve diş bakımı
BAĞIŞ
 • TIP MERKEZLERİ
 • KAMPLAR
 • DİYABETİ ÖĞRENELİM
 • YAYINLAR
 • BASINDA BİZ
 • TOPLANTI / SEMİNER
 • Profesyonel Alan
 • DİYABETİ ÖĞRENELİM
  Bize Destek Verenler
  Bizi Takip Edin
  Bize Ulaşın
  Abidei Hürriyet Cd. Merkez Mah. Nakiye Elgün Sk. No: 64-66 ŞİŞLİ/İSTANBUL
  Tel: 0212 296 05 04 Fax: 0212 296 85 50
  E-mail
  turkdiab@turkdiab.org
  Copyright © 2016 Türkiye Diyabet Vakfı. Tüm hakları saklıdır! İzinsiz içerik alıntısı yapmak yasalara aykırıdır.
  Bize Ulaşın
  Abidei Hürriyet Cd. Merkez Mah. Nakiye Elgün Sk. No: 64-66 ŞİŞLİ/İSTANBUL
  Tel: 0212 296 05 04 Fax: 0212 296 85 50